CēVē un rezumē I

Kā bezgalīgi ilgi var vērot uguns liesmu kamīnā un to, kā citi strādā, tā pat nebeidzami daudz var rakstīt par “pareizu un nepareizu” CV.

Pirmais iespaids

Nav iespējams veiksmīgs ķemertiņa apmeklējums, nenovelkot ūzas. Līdzīgi ir darba meklēšanas-atrašanas procesā, arī te neizdosies iztikt bez sava CV radīšanas un nodošanas kritiskai vērtēšanai. Pasaule mainās, tradīcijas izzūd, ļoti daudz ko “vairs tā nedara”, bet CV vēl aizvien ir tā līkumotā taciņa mūžsenajā pasaku mežā, pie kuras Sarkangalvīti vaktē Vilks. Uz šīs šaurās takas pirmo reizi krustojas darba meklētāja un darba devēja ceļi. Nevienam nav jāskaidro, cik svarīgi atstāt labu pirmo iespaidu par sevi, un visi saprot, ka līdzpaņemtajā groziņā jābūt kārdinošiem pīrādziņiem. Tāpēc ikdienā, redzot simtus CV, kuru autori, viņiem vien saprotamu iemeslu dēļ, cenšas sabojāt pirmo iespaidu par sevi, tā vien gribas iesaukties: “Dāmas un kungi, kāpēc jūs sev to nodarāt? Paskatieties taču uz saviem CV (pīrādziņiem) ar Vilka acīm!” Jūs neko negaršīgu savā CV nesaskatāt? Ļaujiet, es parādīšu.

220px-Walter_Crane23

Atkāpe: kas ir CV un kas amerikāņu filmās dzirdētais “resume”, un kāpēc vienam mīļam bērniņam vecāki iedevuši divus vārdus – var izlasīt ŠEIT .

Tā pat kā bezgalīgi var vērot liesmu kamīnā un to, kā citi strādā, tā pat nebeidzami daudz var rakstīt par CV. Mēģināšu apskatīt mazāk apspriestas tēmas un vairāk uzmanības veltīt dažu izplatītu un, manuprāt, kaitīgu “viedokļu” apkarošanai.

Vai izmēram ir nozīme?

Daži saka: CV jābūt maksimāli īsam.

Uz šo jautājumu mana atbilde ir īsa: es dodu priekšroku garam. Ja CV ir vismaz 2 lapas (standarta) vai vairāk, tad man tiek vairāk informācijas. Un ko gan citu, kā vien informāciju, es varētu gribēt atrast jūsu CV? Ir tuvredzīgi neierakstīt CV  faktus par savu pieredzi vai sasniegumiem tikai tāpēc, ka šaubāties, vai to kāds izlasīs. Garus CV lasa uzmanīgāk, tie ilgāk piesaista uzmanību. Protams, ja vairāk teksta, palielinās varbūtība, ka izlasīšu arī ko tādu, kas liks vilties vai darīs mani uzmanīgu.  Dažādas “riskantās” tēmas un “ko neviens negrib redzēt jūsu CV”  apspriedīsim kādā no šī raksta turpinājumiem.

Tātad, vienā teikumā – CV nevajadzētu būt īsākam par tekstu, kurā jūs pats spējat lietišķi aprakstīt visu būtisko informāciju par savu darba pieredzi, izglītību un prasmēm.

Ar foto vai bez?

Ir dzirdēts: CV nav ieteicams foto.

Interneta laikmetā šķiet neticami, ka tipisks latviešu CV ir bez foto. Es teiktu, ne vairāk kā 20% CV bilde ir. Mans padoms: ja gribat tikt pamanīts un palikt atmiņā – parādiet smaidošu seju! Visiem, kuru darbs ir klientu apkalpošana, mārketings vai pārdošana, tas nav padoms, bet mājiens ar sētas mietu. Patiesībā apspriežama tēma ir nevis “ar vai bez bildes”, bet gan bildes “stils”. Ja vien netēmējat uz ceļojošā cirka trupas mākslinieciskā vadītāja vai LMA aktu modeļa darbu, bildei ir jāturas “lietišķajos” rāmjos, nekādu “es un mans suņuks” vai “mēs ar čomiem makšķerējam”. Savam CV jāizvēlas portrets, kas fotografēts nesenā pagātnē, un pavisam labi, ja to izgatavojis kāds, kuram par fotografēšanu maksā.

Ja runā par lietišķo stilu – ar patiesu prieku varu paziņot, ka kaklasaite un tumšs uzvalks par atbilstošiem tiek uzskatīts vairs tikai pārnopietnu auditoru un juristu aprindās. Tas jums ietaupīs kaudzi naudas, ko varēsiet notērēt friziera un kosmetologa pakalpojumu apmaksāšanai. Dāmas, protams, netiek ierobežotas vai pamācītas un var izvēlēties tērpu, kādu vien pašas grib, ja vien tas nav melnā vai sarkanā krāsā, nosedz plecus un neakcentē dekoltē.

Starp citu – vai zinājāt, ka pašiņā jūsu deguns izskatās lielāks un ausis mazākas nekā patiesībā ir dzīvē? Nezinu, kā jūs, bet es pašiņu bildēs redzu vientuļniekus, kuriem nav neviena drauga, kam palūgt sevi nofotografēt. Vēl viens iemesls noalgot profesionālu fotogrāfu. Galu galā tā bilde noderēs vismaz gadu, varbūt pusotru. Ja paveiksies atrast sapņu darbu, tad nākamo bildi vajadzēs tikai pēc 5 gadiem.

Un, noslēdzot tēmu par bildēm CV, pāris vārdu par krāsām. Lietišķāk izskatās, ja bilde ir melnbalta. Un tas apliecina raksta ievadā teikto par dažām tradīcijām, kas atsakās padoties “izmaiņām sabiedrībā”. Rūpīgi uzrakstītā CV iekļautais, ar vieglu retrofoto šarmu apveltītais melnbaltais, zem plecu līnijas nokadrētais portrets 3/4 pagriezienā ir tas, kas atstās vajadzīgo iespaidu uz potenciālo darba devēju.

Nekas nav par velti.

Dzirdēts viedoklis: rakstīt savu vēlamo CV atalgojumu ir riskanti.

Tikai katrā divdesmitajā darba sludinājumā ir norādīts atalgojums, ko uzņēmums gatavs maksāt par darba veikšanu. Tomēr tas nenozīmē, ka uzņēmums nezina, cik lielu algu var atļauties maksāt. Iespējams, kompānija cer kaut ko ietaupīt, varbūt tai ir kauns par ciparu, iespējams, kādam šķiet, ka tādu informāciju pret viņiem izmantos konkurenti vai vids. Tomēr izplatītākais iemesls ir visai banāls – tipiski vietējie menedžeri grib, lai jūsu vēlme vai gatavība strādāt ir pati par sevi, bet alga par sevi. Viņi cer, ka alga nav pirmais un galvenais iemesls, kāpēc jūs interesējaties par vakanci. Es atļaušos minēt, ka darba meklētāji domā tāpat, tikai tieši otrādi. Kā šādā situācijā izvairīties no konflikta, kā pretrunu atrisināt?

Mans ieteikums ir – rakstiet savā CV sev vēlamo ciparu. Tādam konkrētam ciparam ir jābūt jums pašam zināmam, un tā lielums nedrīkst būt atkarīgs ne no amata, uz kuru pretendējat, ne no konkrētajiem darba pienākumiem. Tas tāpēc, ka jūs neviens adekvāts darba devējs nenolīgs darīt tādu darbu, kas būtiski pārsniedz jūsu spējas vai pieredzi šajā brīdī.  Tātad, jūsu cena darba tirgū ir apmēram tā, kādu jums kāds jau ir maksājis. Atlicis viens sīkums – jāsaskaņo jūsu “cena” ar jūsu dzīves izdevumiem un ambīcijām. Rezultātā – jūsu reālā vērtība ir aptuvenais atalgojums, kādu esat iepriekš saņēmis, piekoriģēts ar to naudas daudzumu, kāds jums reāli ir nepieciešams ierastā dzīves veida nodrošināšanai. Ja nepatīk šāda pieeja, tad varat uzdot sev jautājumu: “Par kādu algu es varu atļauties strādāt un man nebūs jādomā, kur piepelnīt vēl?”. Sauksim šo skaitli par Sākuma ciparu un rakstīsim CV ailītē “Vēlamais atalgojums”. Ja vēlaties, varat ierakstīt arī Komforta ciparu, kas parasti ir 10%-30% lielāks par Sākuma ciparu. Un atceramies, ka mēs runājam par atalgojumu, kuru jūs gribat saņemt ( ja daļa darba samaksas ir “mainīgā, bonuss, par mērķu izpildi”, tad reāli spēt nopelnīt), uzsākot darbu.

Rakstot atalgojuma lielumu, skaidri jānorāda, vai tā ir summa pirms nodokļiem vai “uz rokas”. Ja uzsvērsiet, ka cipars ir pirms nodokļiem, tad apliecināsiet, ka neesat ieinteresēts apspriest dažādas nodokļu optimizēšanas shēmas un neesat gatavs saņemt aploksnes.

Un tā, kā pēc burvja mājiena, potenciālais konflikts ir novērsts – jūsu atalgojuma prasības CV redzamas un nopietni darba devēji jūs uz interviju aicinās tikai tad, ja ir gatavi apspriest jūsu nosaukto atalgojumu. Tas nozīmē – uz intervijām jūs aicinās retāk.

Esmu dzirdējis, ka darba meklētāji šaubās: ja nu es nosaucu par mazu savu cenu, ja nu darba devējs gatavs maksāt vairāk? Ja darba devējs grib maksāt vairāk, tad viņš izvēlas pieņemt darbā dārgāku kandidātu ar lielāku pieredzi un labākām prasmēm. Ja kandidātu pieredzes ir vienādas, tad darbā pieņems to, kurš paprasīja mazāku algu.

Piebilde. Uz jautājumu: kāpēc man ir savs atalgojums jānosauc, bet viņi var algu sludinājumā nerakstīt, atbildu: tāpēc, ka vājākais un gudrākais piekāpjas.

Vēl viena piebilde. Ja darāt tādu darbu, kuru apmaksā pa stundām, moderni runājot, esat frīlanseris, iesaku CV norādīt savu Sākuma stundas likmi un pēc darba uzdevuma noklausīšanās kaulēties, censties spiest summu uz augšu. Ja esat īsts frīlanseris, tad protat kaulēties, un jums pretī ir tieši tādi paši vēži, viņi spiedīs pēdējo pilienu no jūsu stundas, jūs to pašu – no viņu kases. Vēlu veiksmes!

Tēmas turpinājums sekos.

 

Rakstu vai fragmentu pārpublicēšana ir atļauta tikai pēc saskaņošanas ar bloga autoru imac.macs@gmail.com.

Komentāri netiek dzēsti vai cenzēti. Diskusijas un strīdi tiek atbalstīti.

 

3 domas par “CēVē un rezumē I”

  1. Labi raksti. Tikai tad, kad biju frīlansera godā, man maksāja par gabaldarbu vai 150 dienā. Un tad gan nācās močīt tempā.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s