Meitene topiņā

Meitenes Leldes/Viktorijas/Lienes stāsts interneta publikas acupriekšā atgriežas ar apskaužamu regularitāti – vismaz reizi gadā. Lai arī visiem ir skaidrs, ka dziesma nav par krekliem, tomēr, papildus politiskajam saturam, šis stāsts ir arī par darba meklēšanu.

Tiem, kuri palaiduši garām, īsi atgādināšu notikumu – pirms pāris mēnešiem “sociālos medijus uzspridzina” Leldes stāsts  –  meitene stāsta, ka latviešu jauniešiem pēc vidusskolas ļoti grūti atrast darbu, jo nekur neņem tos, kuri nezina krievu valodu.

Es neapšaubu meitenes vislabākos nodomus un jūtu līdzi, bet gribu teikt: viņai ir paveicies!  Nevis vienreiz, bet dubultā paveicies. Paskaidrošu, kāpēc tā saku.

Meklējot darbiniekus pamata līmeņa vakancēm, jo īpaši “apkalpojošā sfērā” (cilvēku valodā – veikalos), ja kādu kandidātu negrib ņemt darbā, tad dzīves nogurdinātais menedžeris, atsakot kandidātam, visbiežāk nosauc to iemeslu, kas pirmais ienāk prātā, gandrīz nekad tas nav izšķirošais un nekad tas nav vienīgais iemesls. Kas tādam menedžerim ienāk prātā? Protams,  vieglākais variants, kā tikt vaļā, neko nepaskaidrojot, ir pateikt, ka šo darbu nevar darīt cilvēks, kurš nezina krievu valodu. Pret tādu apgalvojumu neko daudz nepastrīdēsies – latviešu jaunieši tiešām slikti zina krievu valodu. Un tas ir pirmais bingo meitenei Leldei – apsveicu! Ja darba devējs ir tik dumjš, ka kandidātu novērtēšanu uztic apaļākajam idiotam, kurš, savu slinkumu lāpīdams, darba meklētājiem savu tirgotavu priekšā stāda kā kaut kādu komunistu laikos aizkavējušos gastronomu, kurā iepirkties nāk galvenokārt padomju ofiņu atraitnes, tad priecājies, Lelde, ka liktenis tevi pasargāja no nokļūšanas šajā vēstures mēslainē. Dumji un slinki darbinieki ir droša zīme neveiksmīgam uzņēmumam, kurā mēdz kavēties algu izmaksas un dārzeņu nodaļas vadītāja pēc kopējas iedzeršanas kaujas ar krāvējiem.

Bet varbūt tas veikals nemaz neizskatās noplucis, pārdevējas ir eleganti krāsotas un priekšnieks uzraudzīt veikalu piebrauc melnā bembī? Tad tev atkal ir paveicies, Lelde! Tava nenotikušā darba devēji ir savu naudu sapelnījuši, austrumu provinciāļiem tēlojot jevropu. Tas ilgu laiku bija ienesīgs bizness, un šajā veikalā varēja strādāt, nezinot latviešu valodu. Bet laiki mainās. Naudu tērējošu, neaptēstu jaunbagātnieku klientu kļūst arvien mazāk, arvien vairāk krievu lauž mēles angliski, veikala saimniekam kļūst arvien grūtāk uzcenot savu ķīniešu preci tik kārtīgi, lai pietiktu degvielai jau dūmot sākušajam bembim. Uzņēmums, kas orientējas tikai un galvenokārt uz krieviski runājošo klientu,  ir nolemts iznīkšanai, agrāk vai vēlāk. Un Tev,  Lelde, ir brīnišķīga iespēja to vērot no droša attāluma.

russian-translation-errors1

Tās bija labās ziņas. Kā saprotat, tālāk sekos ne tik labās.

Gribu pavaicāt Leldei: vai viņa var sarunāties angliski? Vai meitene visu, ko pastāstīja savā žēlabu video, var uzreiz un bez gatavošanās pateikt angliski? Pasaule mainās, krievu valodas loma sarūk, mūsu reģionā krievu valoda savā nodabā turpinās pildīt tai godīgi atbilstošo lomu, kā sarunu valoda ne-latviešu ģimenēs, un tā var noderēt arī latviešiem ceļojumos Gruzijā. Lai arī nav jāpārdzīvo, ka nevari krieviski runāt vai lasīt, tomēr ar latviešu valodu vien “kāj’s nevilks'”, kā saka mans Aizputes radinieks. Angļu valoda ir vienīgais globālais biznesa saziņas un  informācijas apmaiņas līdzeklis, tā IR jāzina! Bez angļu valodas latviešu jaunietes karjeras virsotne ir rajona topiņā pie kases.

Bērni, mācieties angļu valodu!

…vai fiziku.*

*N. Bergs

 

Rakstu vai fragmentu pārpublicēšana ir atļauta tikai pēc saskaņošanas ar bloga autoru      imac.macs@gmail.com.

Komentāri netiek dzēsti vai cenzēti. Diskusijas un strīdi tiek atbalstīti.

4 domas par “Meitene topiņā”

 1. No jums negaidiju tik vienpusīgi seklu rakstu. Tomēr neesat tik perfekti tolerants. Maska uzlikta lieliski, stils nostrādātos, izkopta valoda un raksti kā no kanceles ( jūsu jomas darbinieku baznīcā), bet, tomēr, jau trešais raksts, kurā personiskais laužas cauri. Maskas krīt

  Patīk

  1. Beidzot! Tāds prieks lasīt, ka beidzot kādam ir iebildumi un kāds jūtas aizskarts!
   Piekrītu, tolerants ir viena no pēdējām iezīmēm, kuru es attiecinātu uz sevi. Personisko necenšos slēpt, tas ir mans mērķis – izteikt personisku un subjektīvu viedokli. Maska ir uzlikta, jo bez maskas mani pirmo padzītu no Jūsu pieminētās baznīcas, par ķecerību.
   Ja nav grūti, lūdzu uzrakstiet, kas tieši rakstā par krievu un angļu valodām šķita vienpusīgs?
   GM

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s