Galvu Mednieku var noalgot

Galvu Mednieks raksta, bet kad neraksta, strādā par galvu mednieku. Viņa darbs ir panākt, lai pareizais cilvēks pareizajā laikā atrodas pareizajā vietā.

mednieks_un_jaatnieks_uz-_klints.jpegGalvu Mednieka darbs ir panākt, lai pareizais cilvēks pareizajā laikā atrodas pareizajā vietā.

Lai tā notiktu, viņš apbruņo labos puišus, aizvilina tuksnesī sliktos, izliek lamatas bīstamajiem un dažreiz pamāca neprasmīgos, kā uzvesties medībās. Ir cilvēki, kuri novērtē šādas prasmes, un viņi noalgo Galvu Mednieku kāda uzdevuma veikšanai. Ja jums šķiet, ka šis rūdītais īgņa var būt noderīgs arī jums, uzaiciniet viņu uz sarunu zem četrām acīm. Ko Galvu Medniekam var jautāt? Atkarīgs no tā, vai esi Galva vai Jātnieks.

Ja esi Galva – labāka darba meklētājs, tad tev noderēs instruktors.

Ja vien darbu mainīšana nav tavs hobijs, tad labākas vietas meklējumi ir tāds posms dzīvē, kurā nepatīk ilgi uzkavēties. Darbu mainīšanā nav kā privātmājas būvēšanā – pirmās reizes nemaz nav grūtākās, jo darbu nomaiņas laikā iegūtās prasmes negarantē rezultātu nākamajā gadījumā, bieži cilvēka personīgā pieredze izspēlē ļaunus jokus un aizved strupceļā. Grūti klājas gan tiem, kuri maina darbus pārāk bieži, un nav viegli arī tiem, kuri to dara reizi 15 gados.

Es strādāju ar cilvēkiem, kuri zina savu Mērķi, bet nezina, kāpēc neizdodas pietuvoties tam, vai arī grib būt gatavi pārbaudījumiem, kas viņus sagaida ceļā. Mans darbs ir nevis iedrošināt bailīgos, bet apmācīt drosmīgos un izskaidrot zinātkārajiem.

Es uzskatu, ka prasme sevi izdevīgi pārdot darbaspēka tirgū ir līdzīga peldētprasmei, dejotprasmei vai autobrauktprasmei. Retajam ir talants, viss sanāk pats no sevis – “neviens nemācīja, pats iemācījos”. Vairums visu dzīvi nenodejo nevienu deju, peld tikai džakuzi vai brauc tikai ar sabiedrisko. Tomēr dažiem dzīvē tieši vienreiz jādejo kāzu valsis vai jāliek braukšanas eksāmens – nākas mācīties, meklēt instruktoru.

Savu darbu ar darba meklētājiem es salīdzinu ar autobraukšanas apmācību instruktora amatu. Tā pa īstam tas jums dzīvē noderēs tikai vienreiz, un mērķis ir “taustāms” – nolikt eksāmenu un tikt pie tiesībām. Sava CV uzlabošana, adekvātu vakanču izvēle, savu priekšrocību izmantošana un trūkumu nomaskēšana intervijā – tās ir praktiskas apmācības. Instruktors kopā ar mācekli brauc pa tiem maršrutiem, kur būs jāstūrē CSDD eksāmenā, instruktors rāda kā izbraukt riskantos krustojumus, stāsta par eksaminētāju mazajām provokācijām, iemāca uzmanības novēršanas trikus.

strids_kroga_pie_letes.jpegJa esi iemaldījies bārā, labāk būt gatavam bīstamai situācijai.

Mans darbs nav ne koučings, ne karjeras konsultācijas – es negribu “uzlabot jūsu kompetences” vai “sastādīt cilvēka tipam atbilstošu karjeras plānu”, nekādu anketu, nekādu personības testu, nekādu cilvēka tipu, horoskopu, laimīgo numuru, eneagrammu vai spektogrammu. Man patīk saņemt naudu par noderīgu padomu vai redzamu uzlabojumu tavā dzīvē.

Ja esat Jātnieks – biznesa īpašnieks, darba devējs, “īstā” darbinieka meklētājs, uzziniet, ko darāt nepareizi.

Mēs dzīvojam vieglo ceļu meklēšanas laikmetā. Rekrutēšanas bizness-starpniecība strauji kļūst par garlaicīgu standartoperāciju mehānisku izpildīšanu, kurā cilvēka uzdevums ir apkalpot padumja datora ērtībām piemērotu “informācijas apmaiņu”. Lielajai daļai manu “kolēģu-konkurentu” darbs ir kā kurinātājam tvaika lokomotīvē – lāpstot ogles dzelzs gabala atvērtajā rīklē, kustināt lopu vagonus pa sliedēm turpu atpakaļ.

Ja jūsu biznesa mērķis ir pa šaurām ieliņām nogādāt diskrētu kravu īpašam klientam, tad tvaika lokomotīves vilkts sastāvs nav jūsu darba instrumenta pirmā izvēle, jūs darba izpildei meklēsiet kādu, kura specialitāte ir nestandarta risinājumi sarežģītai situācijai.

Mana priekšrocība ir klienta un tā vajadzību pazīšana. Es kā vjetnamiešu partizāns neiesaistos katrā kaujā, tikai tajās, kuras varu uzvarēt. Cīņai izvēlos apvidu, kuru pazīstu labāk nekā pretinieks, uzdevuma izpildei izmantoju maksimāli mazāko karavīru vienību. Es esmu mobils, lēts un nāvējošs.

Mani vislietderīgāk ir izmantot specifisku uzdevumu veikšanai. Dažus no tiem pieminēšu.

Savu darbinieku sargāšana

Darbinieku meklēšana negaidīti aizgājušo vietā ir kā kuģa sūces lāpīšana ar smilšu maisiem. Lietderīgāk ir naudu tērēt, lai saprastu savas vājās vietas un, zinot tās, parūpēties, lai riskantie darbinieki neaiziet vai vismaz jau savlaicīgi gatavot pilnvērtīgu maiņu aizceļotājam. Uzņēmuma darbinieku ķēdei vienmēr ir vājie posmi, ne vienmēr tie ir skaļākie un kuri žēlojas. Dažreiz klusētāji ir tie, kuri lasa darba sludinājumus un iet uz intervijām, dažreiz vērtīgākais darbinieks tiek bombardēts ar piedāvājumiem no konkurenta. Vai daudzi darba devēji var likt roku uz sirds un apgalvot, ka viņi labi zina, no kurienes gaidīt pārsteigumu? Ja nevari likt roku uz sirds, bāz to kabatā, meklē maku un sauc pēddzini. Savu darbinieku sargāšana ir darba devēja rokās.

Stresa tests sistēmai

Ja jūsu uzņēmums jau kādu laiku darbojas ierastā rekrutēšanas režīmā, bet redzat, ka tas vairs nedod iepriekšējos, ciešamos rezultātus, tad pirmais, ko gribētos vainot, ir ekonomiskā krīze, ekonomiskais burbulis, darbaspēka trūkums vai greizā profesionālās izglītības sistēma. Ja apkārt ir tik daudz vainīgo, tad kāpēc gan skatīties spogulī, vai ne? Tā ir taisnība, ka gandrīz visiem uzņēmumiem šogad ar darbinieku atrašanu iet grūtāk nekā pagājušogad, un nākamgad ies vēl grūtāk… Tomēr, ja ja citiem vēl “kaut kā izdodas”, bet jūsu uzņēmums ir iestidzis un tukšo vakanču skaits pieaug, tad vaina ir tajā, KĀ jūs strādājat ar dārgo un reto resursu – piemēroto kandidātu. Visticamāk, ka es pēc ielūrēšanas jūsu virtuvē varēšu parādīt, kur jūs zaudējat iespējas, un varēšu pateikt, kā salabot to, kas kādreiz strādāja, bet tagad ir jāmet ārā vai jāremontē. Parasti problēmas ir ar darba devēju pārstāvošajiem cilvēkiem, to nespēju vai nevēlēšanos piemēroties jaunajiem apstākļiem. Un, starp citu, no desmit vadītājiem, vismaz astoņi stipri pārvērtē savas intervētāja prasmes. Cilvēki, kuri prot klausīties un privātas sarunas laikā noskaņot labvēlīgi piermo reizi satiktu cilvēku, ir tikpat reti sastopami, kā cilvēki, kuri prot pārliecināt un aizraut lielu auditoriju, uzrunājot no skatuves. Uzticēt pirmo darba interviju profesionālim no malas nav nekāds apkaunojums. Tas ir kā pieaicināt sarunai klāt tulku vai uzticēt kāzas vadīt pieredzējušam vedējtēvam. 

linca_tiesaNeļaujiet lepnībai vai aizspriedumiem nogalināt labas iespējas!

Starp citu, veco suņu un jauno triku likums attiecas arī uz uzņēmuma sadarbības partneriem “personāla atlasē” – arī tur, ritot gadiem, cilvēki zaudējuši azartu, kļuvuši vecāki vai pieņemti darbā jums nepazīstami “jauni, perspektīvi” speciālisti. Kā jūs varat zināt, ka no “svarīgākā klienta” šajā laikā neesat kļuvis par “drošo slaucamo klientu”, ka kādreiz jums veltītā uzmanība tagad nesilda kādu “perspektīvu starptautisku spēlētāju”, jūsu personāla atlases kompānijas iecerēto jauno, ārkārtīgi prasīgo un maksātspējīgo klientu? Jūs to zināt nevarat, bet, ja pajautāsiet man, es parādīšu, kā to uzzināt.

Vārdu sakot, ja kādu interesē nevis “stratēģiskas konsultācijas” vai “izdevīgs piedāvājums”, bet reāla palīdzība konkrētā situācijā, tad rakstiet, gabals jau nenokritīs, kā saka…

Jūsu Galvu Mednieks